Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jarní tábor 2007 - Švýcarský dům

19. 3. 2007
SOBOTA 10.3.
V sobotu v 6:10 začalo velké dobrodružství pro 20 světlušek a vlčat z Mostu. Takhle brzy ráno jsme se sešli na nádraží a společně se skauty z 5.oddílu Mohykánů jsme nasedli do rychlíku /kde jsme měli dokonce svůj vlastní vagonek/, kterým jsme po několika hodinách dojeli do Českých Budějovic.Mostecké světlušky a vlčata již dávno jeli vlakem a jejich neštěmické kamarádky, světlušky z 24.oddílu, dávno ještě spali. Jejich sraz totiž byl až v 8:50 na západním nádraží v Ústí nad Labem.Oba dva oddíly se sešli vlastně až na Švýcaráku, v 17 hodin, cestu přes půl republiky absolvovali zvlášť.Následovalo rychlé ubytování a prohlídka baráčku, také jsme si vysvětlili co můžeme a co nemůžeme, abychom tady všichni společně prožili prima týden.Právě nyní, když píšeme tento dnešní článeček, krom toho, že začíná vonět gulášová polévka k večeři, probíhají seznamovací hry a hříčky, protože ne všichni se ještě dokonale známe.
A jak to tady u nás vypadá?
Náš oddíl již na Švýcaráku několikrát pobýval. Proto si většina z nás pamatuje, jak je to tady v okolí pěkné. Bohužel nesmazatelnou skvrnu na stromech a na lese okolo, zanechala lednová vichřice!!! Okolo Švýcaráku, i v celých novohradských horách, popadalo několik desítek stromů. I vlastní baráček je stále ještě poškozen, ale našemu pobytu to již nevadí, protože nejnutnější opravy byly již udělány.O oba Švýcaráky /baráčky jsou zde dva—na jednom nyní bydlíme my a na druhém kluci z 5.oddílu Mohykánů z Mostu/ se starají skauti z Českých Budějovic.Při posledním pobytu před 2 roky jsme zde zažili velkou zimu. Přes den teploty nevystoupili nad nulu, v noci klesali k minus 23 stupňům a venku leželo půl metru sněhu. Tohle nás však letos nečeká a vypadá to, že jarní prázdniny budou opravdu jarní.
Kolik nás tu vlastně je?
· 20 světlušek a vlčat ze 6.oddíl Čtyřlístek z Mostu a 6 jejich vedoucích
·
 8 světlušek z 24.oddílu světlušek a skautek z Neštěmic a 2 jejich vedoucí

NEDĚLE 11.3.
Mělo to být dlouhé nedělní ráno s budíčkem v 8:00 :-)!!! Mnozí však tak dlouho ve spacáčcích nevydrželi a tak dobré 2/3 tábora byly vzhůru již od půl sedmé.Každé ráno na našem táboře bude začínat víceméně stejně. Budíček, kratičká rozcvička venku, která byla dneska velmi zajímavá. Každý druhý v tom kruhu vymyslel vlastní cvik, poté se zahrála kraťoučká hra na babu a mohl se jít zpět do tepla. Poté se vždy pustíme do ranního mytí a do snídaně. Ke snídani jsme měli chléb s marmeládou a k tomu všemi oblíbené kakao.Dopoledne, na blízké louce za baráčkem, proběhlo rozdělení do tlup (lenochodi, vačičáci, mamuti, nosorožci a tygři). První hlášky dětí byly „Co? Já s ní/nim nechci být“. Nakonec vše dopadlo dobře—jednotlivé tlupy se stmelili tak, že si chtěli hned vymyslet vlastní pokřik a přání před jídlem. Také proběhla první hra pro jednotlivce, kdy bylo možné získávat první LEDÍKY (celotáborové body pro jednotlivce).V jednu hodinu po poledni nastal čas oběda (špagety s omáčkou). Oběd všem moc chutnal, nezbylo nic. Po obědě následoval hodinový polední klid, při kterém někteří vyráběly bunkry (nory) pro své tlupy, někteří hráli míčové hry a někteří si jen tak třeba podřimovali :-)Po poledním klidu následovala první etapa „Příprava na dobu ledovou“. Na prvním místě se umístili Mamuti (36 bodů), na místě druhém Vačičáci (21 bodů), na třetím místě Lenochodi (20 bodů), na místě čtvrtém Tygři (19 bodů) a na místě čtvrtém Nosorožci (16 bodů). Je vidět, že jsou skupiny vyrovnané a do konce jarního tábora se máme na co těšit, bude to boj do poslední chvíle :-)Po návratu na chatu na nás čekal vynikající jogurt s opravdu velkými kusy ovoce(a jogobela to nebyla … :-) - poznámka redakce). Hrnec v kterém ten jogurt byl, byl vylízán až úplně dočista. Svačinu nám zpříjemnila hudba—poslouchali jsme konkrétně šmouly a písničky pánů Svěráka s Uhlířem.Po svačině následovalo dodělávání bunkrů nebo zbyl čas také na kratičké hry před baráčkem. Úplně před večeří měl ještě každý za úkol vlastnoručně vyrobit jednoduchou panenku, alias lidské dítě z filmu (Doba ledová). K večeři jsme si obložili chleby, pustili si krátké filmy z našich předchozích táborů a nyní, při odesílání tohoto článečku probíhá hraní pantonomických scének...


PONDĚLÍ 12.2.

Dnes dopoledne jsme se vydali na louku k lesu
a zhodnotili zbudované „bunkry tlup“, proběhl také oddílový program /rozdělili jsme se do oddílů Most/Neštěmice a udělali si oddílové dopoledne—například neštěmické světlušky fotili snímky do soutěže Zažíháme světýlko na téma „jarní prázdniny-zima bez sněhu.“
Vepřový plátek s rýží, to byl náš oběd. Chvilka poledního klidu a odpoledne jsme se vydali na krátký výlet do civilizace—do Nových Hradů. Sestoupili jsme z našeho kopce do Terezina údolí a vydali se po silničce, pro změnu do kopce, na náměstí. Nové Hrady nás přivítali mohutnými hradbami a pěknou branou, kterou se do nich vchází. Ve městě jsme se hned šli podívat na hrad /vzhledem k tomu že je stále ještě zimní období, byl hrad zavřený/. Na hradě dostali všichni rozchod a několik úkolů, které měli zjistit v průběhu rozchodu /Jak se jmenuje starosta? Ve které ulici leží pošta? Kdy bylo založeno město Nové Hrady?/. No a hurá na nákup :-) Myslím, že se nám podařilo velmi dobře obsadit místní samoobsluhu!V 17:00 jsme se vydali zpět na Švýcarák. Právě nyní, kdy vkládáme tento příspěvek, hraje kytara a zpíváme písničky.Dnes jsme celý den vůbec netopili, až nyní k večeru jsme se rozhodli malinko přitopit. Kamna jsou však zde tak dobrá, že i z mála polínek udělají velké teplo—z toho vyplývá, že nyní větráme a větráme, abychom mohli v baráčku vůbec existovat.Připravuje se večeře /párečky s rohlíkem/. Po večeři bude následovat hra „Multiledař 2007“ a také si zkusíme pomocí počítače a techniky /rozostřování fotek/ poznávat obličeje. Bude následovat také noční bojovka :-) Dobrou noc!


ÚTERÝ 13.3.
Úterní budíček se nám povedl hned na první pokus, následovala rozcvička pod vedením Tkaničky, mytí zubů a snídaně /tvarohová pomazánka na houskách/. Po snídani jsme zjistili, že nám někdo začaroval kamna v kuchyni, protože nám nešel rozdělat oheň na přípravu oběda. Trvalo to déle, ale nakonec se to povedlo /to nebyla hra, ale opravdická pravda pravdoucí—poznámka redakce/.Dopoledním programem číslo jedna bylo velké čištění. A to nejen našeho domečku, ale i sebe samých. Ve sprše na to padla všechna teplá voda, kterou nám boiler přes noc ohřál :-) Ale rozhodně to stálo zato!Před rizotem, což byl náš dnešní oběd, proběhle ještě několik hříček, po obědě polední klid a po poledňáku jsme vyrazili na oddílové programy na louku či do lesa. Celé odpoledne jsme vlastně pobývali venku, protože bylo velmi příjemné teplo.K večeři byla česnečka a topinky ve vajíčku. Poté se rozběhla pexesiáda—úkolem každého jednotlivce bylo nasbírat nejvíce dvojic. Hrálo se v 5 skupinách a za každou nalezenou dvojici byly samozřejmě ledíky! Každý kdo poté prošel pexesiádou postupně odcházel na noční stezku odvahy. Dobrou noc!


STŘEDA 14.3.
V 9:24 nám odjížděl autobus z Údolí /vesnička-součást Nových Hradů/, do té doby jsme se museli probudit, probrat, rozcvičit, umýt a nasnídat. Vypadá to, že je to mnoho úkolů najednou, ale zvládli jsme to a autobus nám neujel.Cesta autobusem do Českých Budějovic začala zajímavě. Pan řidič byl takový zvláštní, měl velmi zajímavou metodu řešení nastupování velkých skupin cestujících. Stále se nás nemohl dopočítat a pořád zdůrazňoval, že nám nemusí věřit věk dětí a tak dále atd… Do Českých Budějovic jsme dojeli s jedním přestupem v městečku se zajímavým jménem „Trhové Sviny“.Přesně v 11 hodin jsme se sešli s Majklem na náměstí a vyrazili do muzea, podívat se na výstavu orchideí a exotických hadů a brouků. Krom toho, že jsme si prohlédli velmi pěkné orchidee, kaktusy a další „kytičky“, vykoupili jsme pořadatelům výstavy kaktusy. Doufejme, že pořadatelé mají další zásoby květinek někde schované :-)

Vsuvka1: Kupování kytiček bylo povolené, ale kupování švábů a jiných breberek jsme našim vlčatům zakázali :-))

Vsuvka2: Rybička /a nejen ona/ si zakoupila na výstavě velmi zajímavou kytičku, jistě jí budete všichni znát, jmenuje se „Gymnocalycium mihanovichii—bez chlorofylu“—mooooc pěkná kytička :-)))

Jakmile návštěva skončila, vrhli jsme se na oběd. Před muzeem jsme obsadili takové sedačky a stolečky pod širým nebem. A ládovali jsme se obloženýma rohlíkama. Asi na nás byl zajímavý pohled :-)
Všichni jsme se těšili na rozchod ve městě. A tak tedy nastal čas rozchodu, kdy jednotlivé skupinky prolézaly krámečky a uličky Českých Budějovic. Nikdo se nám neztratil, což je povzbudivé a tak jsme se mohli v klidu a v pořádku vypravit autobusem zpět na Švýcarák, kde na nás čekala velmi dobrá večeře—překvapení Doby ledové /falešné buchtičky s krémem-vánočka s oranžovým a zeleným krémem/.
Protože jsme se v našem táborovém pobytu dostali do druhé poloviny, pustili jsme si po večeři druhý díl Doby ledové :-), následovalo večerní sezení v oddílových kroužcích. Samozřejmě před večerkou /o čemž jsme se dosud nezmiňovali/ nechyběla pohádka na dobrou noc—Broučci. „A spali a spali a spali a dobře se jim to spalo“ :-) Dobrou noc!


ČTVRTEK 15.3.
Chodské koláče k snídani, tak nás přivítal čtvrtek! Dopoledne jsme se opět rozdělili na „města“ a měli rozdílný program. Neštěmické světlušky se celé dopoledne věnovaly batikování triček /mooooc se jim to povedlo/. Ve volném čase zpívali a hrály na kytaru.
Mostečtí vyrazili na celé dopoledne do lesa hrát různé bojovky a hry /např. letadla v mlze, běh důvěry, klasickou schovku a další/.K obědu na nás čekala vynikající sekaná se zeleninou a bramborovou kaší. Odpoledne proběhla další z etap naší Doby ledové. Tentokrát bylo úkolem tlup zachránit mamutici uvězněnou ve skále. Cesta tlup nebyla zrovna jednoduchá, po značené trase se vydali směrem k vodopádu a plnili různé úkoly. U vodopádu se postupně snažili pomoc mamutici. Snahu jim ztěžovaly dravé ryby /kdo zná, je to z příběhu Doba ledová 2/.Před večeří nastal čas na další z rukodělných aktivit. Dnes jsme vyráběli rybičky, které snad zítra doděláme :-). Večerním programem nás provázela reality show „Švýcarák hledá Superstar“, jednotliví zpěváci se postupně představili se svou písní odborné porotě ve šložení Karel Gott, Lucie Bílá, Eva Farna, Dáda Patrasová a Leoš Mareš—moooooc jsme se nasmáli. :-)
No a nyní již pomalu usínáme, uspávají nás broučci. Dobrou noc!PÁTEK 16.3.

Nevíme, zda-li se nám povede tento den na internet nahrát, vzhledem k všeobecnému balení a úklidu a deratizaci celého objektu :-)

Každopádně :-) co nás čeká?

· Vyrábění kuřátek na sbírku „Pomozte dětem“, kterou budeme v Mostě pořádat 2.4.

· Ukončení a vyhodnocení celého tábora

· Balení, úklid a „deratizace“ všech prostorů, které jsme obývali

· Piškotéka

· A mnoho dalšího...


SOBOTA 17.3.

Odjezd z Nových Hradů ve 12:55, v Českých Budějovicích se naše oddíly rozdělí a pojedou do svých domovů.
· Návrat dětí do Mostu: v 19:26 vlakem od Českých Budějovic

· Návrat dětí do Ústí nad Labem /západní nádraží/: v 18:40 vlakem od PrahyTEXT A FOTO: Majkl, Králík,Komtesa...:-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář